Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów. Osoby słabosłyszące mają duży problem z wykonywaniem najprostszych czynności takich jak telefonowanie, czy oglądanie telewizji. Warto więc dbać o słuch. Dziś przyjrzymy się badaniu uszu nazywanym fachowo otoskopią.
Jak wygląda takie badanie?
Za pomocą specjalnego urządzenia ? otoskopu lekarz ogląda wnętrze ucha. Konkretnie odcinek od małżowiny usznej do błony bębenkowej. Badający wprowadza końcówkę otoskopu do ucha. Badanie nie jest bolesne, chyba że w przypadku infekcji. Wiązka światła oświetla wnętrze ucha, a badający delikatnie porusza otoskopem, aby dokładnie obejrzeć ucho. Wprowadzane przez urządzenie delikatny strumień powietrza porusza błoną bębenkową. Na podstawie jej ruchów lekarz jest w stanie określić czy porusza się w sposób prawidłowy.
Nie jest konieczne specjalne przygotowanie się do badania.
Za pomocą tego badania można wykryć infekcje uszu, a także perforacje błony bębenkowej.
Kiedy je wykonać?
Istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia takiego badania. Przykładowo ból ucha przy pociąganiu lub odczuwalny ból w środku ucha. Także, gdy u badanego występuje perlak , zapalenie ucha zewnętrznego albo przebity bębenek. Albo ubytek słuchu, szumy uszne, czy dzwonienie w uszach.
Trzeba jednak pamiętać, że to badanie nie ujawnia wszystkich problemów słuchu. Czasami mogą być potrzebne dodatkowe badania.