Dzisiaj jest: 19.04.2025Imieniny obchodzą: Adolf, Czesław, Leon, Włodzimierz

Reklama

Lignina, bandaże, gaza - informacje o podstawowych środkach opatrunkowych

|16.04.2024

Lignina, bandaże, gaza - informacje o podstawowych środkach opatrunkowych
Reklama

Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy może przydać nam się wiedza o tym jak opatrzyć ranę. Czasami nie będzie to duża rana a zwykłe skaleczenie. Dzisiaj kilka informacji na temat opatrunków.

Najważniejszą funkcją opatrunku jest ochrona uszkodzonej skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak możliwość zakażenia. Opatrunki także pomagają zatamować krwawienie.

W przypadku pierwszej pomocy używamy wszystkiego to co mamy pod ręką, często będzie to chusteczka higieniczna, jednak powinniśmy w domowej apteczce posiadać przynajmniej podstawowe środki opatrunkowe i to nie w minimalnej ilości. W skrócie opiszę najważniejsze z nich.

Waty, lignina oraz gaziki służą do przykrywania ran. Mają dobre właściwości chłonne.

Gaziki służą do przykrywanie dużych ran, dzięki ich powierzchni prostokątnemu kształtowi.

Lignina jest produktem roślinnym i jest otrzymywana z drzew. Lignina jest bardziej chłonna od gazy i waty, przez co stosuje się ją w ranach cechujących się znacznym wydzielaniem.

Bandaże to materiał tkaninowy. Nazywane są również opaskami. Rozróżnia się je m.in. na podstawie ich składu. Istnieją bandaże siatkowe, gazowe, flanelowe, płócienne, a także syntetyczne. Opaski gazowe posiadają małą elastyczność, dlatego powinny być zakładane przez osoby doświadczone, aby nie doprowadzić do miejscowego niedokrwienia.

Należy pamiętać, aby opatrunek robić w sposób higieniczny i czystymi rękami, najlepiej używając rękawiczki nitrylowe lub lateksowe.

Środki opatrunkowe kupuje się w aptece, rozprowadza je również każda hurtownia medyczna.

Czytaj również

Dieta na home office

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przywykliśmy już do myśli, że praca zdalna jest możliwa. Dostosowaliśmy przestrzeń wokół siebie, nauczyliśmy się też odpoczywać w takich warunkach, ale czy zadbaliśmy o dobre odżywianie? Jeśli nie, najwyższy czas to zrobić!

5 porcji energii wiosną

Kluczowymi czynnikami wpływającymi na stan zdrowia i długowieczność jest sposób odżywiania się i regularna aktywność fizyczna.

fot. pixabay.com

Siłownia nie jest miejscem dla każdego: część osób nie lubi wykonywać ćwiczeń fizycznych w obecności innych osób, czuje pewnego rodzaju dyskomfort.

Co jeść, żeby mieć dobry humor?

„Jesteś tym, co jesz” - słowa Hipokratesa znamy wszyscy, ale czy właściwie je rozumiemy?

Reklama